Dış Ticaret Eğitimi

Web sitemizde kategori'de makale'ye yazılmış 28 yorum bulunmaktadır.
reklam alanı

İthalat süreç şeması ve aşamaları

27 Oca 2012
2 Yorum
11.517 Kez Okundu

ithalat surec semasiİthalat nedir, ithalat nasıl yapılır? sorusuna yanıt ararken hazırladığım İthalat Süreç Şeması.  Bu şema ithalat süreçleriyle  ilgili genel bilgiler vermekte.

İthalat şemasını işe ilk başladığımda hazırlamıştım bu sebeple sonrasında düzenlediğim dış ticarette ithalat aşamaları daha doğru ve derli toplu bir kaynak olacaktır. Dış Ticaret konusundaki ithalat alanındaki bir çok iyileştirmeyi bu şemayı takip ederek yaptım. Mavi hat kullanım dışı olduğu için süreç içinde belirtilmemiştir.

İthalat sürecini özetleyecek olursam;

 • GTIP ; Vergisini, kotasını sorgulatıp, yasaklı ürün mü kontrol edin. Örn; Ticari ikinci el eşyanın ithalatı yasaktır. Belli ürünler özel izinlerle getirilebilir.
 • Teklif Bilgisi; Ürünle ilgili aranan detaylar. Eğer ilk kez bu üründen talep ediyorsanız ve yerli alternatifleri varsa yerli firmalardan teklif alarak istenilen özellikleri kısa sürede öğrenebilirsiniz. Sonrasında bu bilgilerle ithalat için teklif alabilirsiniz. Ürünün yurt içi fiyat endeksini de öğrenmiş olacaksınız.
 • Ambalaj ölçü ve ağırlığı; Tedarikçi Firma Kontak Bilgileri ; EXW, FCA, FOB navlun teklifi için ihtiyaç duyacaksınız. İthalat fiyatına etki eden önemli bir ayrıntıdır.
 • Numune talebi; Sürprizlerle karşılaşmamak için numune talep edin.
 • Ödeme Şekli; Almanya ve İspanya ile ön ödemeli çalışabilirsiniz. Çok yüksek meblağlar olmadıkça akreditif veya vesaik mukabili işlem yapmadım fakat Çinden alım yapacaksanız akreditif veya vesaik mukabili yapıp FOB’u tercih ediniz.  Bknz. Vergi no kısaltmaları
 • Proforma Fatura; Olmazsa olmazıdır. Siz yada gerek duyduğunuzda gümrükçünüze de ileterek inceletin. Akreditifli işlem yapıyorsanız bankanızla görüşerek açılış işlemlerine başlayın.
 • Kontrol; Tedarikçiyle ilgili tereddütleriniz varsa bağımsız denetim firmalarıyla görüşerek ürünleri inceletmenizde fayda var.
 • Navlun; Taşıma işlemi için nakliye şirketin en az bir hafta önce eşyanın hazır olma tarihiyle birlikte ölçü ve ağırlıkları bildirin, bu bilgileri tedarikçiden alın.
 • Vesaik; Yükleme sonrası onaylı vesaikin bir kopyasını nakliyeci yada tedarikçinizden edinerek gümrükte sorun yaşamamak için kontrol edin.
 • Sigorta; Yükümüzün sigortasını yaptırın; KDV tutarını daha az ödeyeceğiniz için karlı bir işlem olacaktır.
 • Ödeme; Ödeme şekline uygun olarak ödemeyi yapın, banka yazısını ve vesaiki gümrükçünüze iletin.
 • Vergi; Gümrükçünüz işlemleri tamamlar ve vergisini ödersiniz.
 • İç Nakliye; İç nakliyeyi organize edin ; Eğer eşya gümrüklü alandaysa sadece firmanıza ait ruhsatlı araçlarla eşyayı aldırabilir yada kooperatiften araç talep edebilirsiniz.
 • Fiili Maliyet; Dosyaya ait masrafları toplayarak reel karlılığı hesaplayın.

 

Bu konuyu okuyanların tıkladığı diğer şeyler. Google analytics verilerine göre otomatik oluşturulmuştur.

Eşkiya dünyaya hükümdar olmaz vecizeleri
Doğru yerde kullanılan vecizelerin topluluk üzerindeki etkisi oldukça güçlüdür.  Bu sebepten...

Tır karnesi nedir, örnek tır karnesi
Tır Karnesi nedir ? Çıkış ülkesinde Fransızca ve İngilizce olarak matbu edilmiş nakliye firması...

Türkiye ve dünyadan istatistikler
İstatistik nedir ? İnsanlık çevresinde gerçekleşen herşeyi kategorize etme eğilimindedir. İstatistik...

Googleda indexlenen sayfaları listeleme
Google tarafından indexlenen sayfaları bir kaç numarayla aşağıdaki gibi listeleyebilir siniz. Nasıl...

Bu yazıya yapılan yorumlar

Hakan dundar Yorum Yaptı; (3.10.2015 - 07:41 )

Rıza bey; Çinde ürün ithal ediyorum. Kırmızı hatta düşecek ve muayene ve tse testlerini girecek. Ardiye süresini kısaltma masrafı dusurmek istiyorum. Acaba aynı ürün için önceden deniz yerine hava yolu ile alıp, onun işlemlerinin referans ile ana sevkiyatım bekletilen serbest bırakılır mi? Eger Hayır ise nasıl kısaltmasıdır, tesekkurler

  Rıza AŞKAR Yorum Yaptı; (4.12.2015 - 21:14 )

  Hakan bey,
  Olanı anlatayım siz yönteme karar verin.
  Eğer sürekli getirilen bir ürünse, önceki memur TSE belgesine istinaden muayene talep etmeden GTIP’a göre KIRMIZI’ya düşen dosyanızı onaylayabilir. Özellikle görevde yeni olan memur arkadaşlar kaygıları sebebiyle ilgili eşya için tekrar TSE isteyebilir. Eğer elinizde numune olursa ve TSE’ye gidecek numuneyi gümrükçünüz sizden talep ederse 🙂 ki olağandır 😉 havayolu ile getirdiğiniz ürün size 1-2 gün daha kazandırır. Bunun dışında özel izniniz yoksa ( statü belgeleri vs. ) TSE deki süreyi kısaltmanın yolu yok denecek kadar az.
  Tüm bunlardan önce size özel tarife uygulayan işleri iyi takip eden bir antrepo seçtiğinizi varsayıyorum.

  Bir gümrük müşavirliği firmasıyla çalışmaya başlamak nikah kıymak gibidir. Antrepoyu ise yaşayacağınız evi ve muhiti seçmek olarak düşünün 🙂
  Hayırlı kazançlar.

:

: (yayınlanmayacak)

: (varsa)

:

 • reklam alanı
 • reklam alanı
 • reklam alanı
 • En iyi filmlerim
Dış Ticaret Dosyaları
Hep korumaktan geliştiremedik sahip olduklarımızı. Site içeriği kaynak gösterilerek kullanılabilir.